Daudzi Latvijas lauksaimniecības uzņēmumi izjuta nepieciešamā darba spēka trūkumu pat pirms Covid-19 vīrusa pandēmijas. Lai rastu jaunas darba rokas, lauksaimnieki vēršas pie tiem, kuri krīzes dēļ zaudējuši darbu, vēsta Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis.
Parasti šis ir laiks, kad saimniecības paļaujas uz sezonas strādnieku pieplūdumu, bet valsts robežu slēgšana kā valdības noteiktais piesardzības pasākums koronavīrusa izplatības ierobežošanai liek meklēt citu risinājumu. Tuvojas ogu sezona un saimniecībām ir nepieciešami darbinieki arī dārzeņu audzēšanai siltumnīcās. Lauku saimniecības piedāvās gan pastāvīgu, gan sezonas darbu dažādās nozarēs.
Covid-19 uzliesmojuma laikā daudzi uzņēmumi tiek slēgti, savukārt citi izjūt paaugstinātu pieprasījumu pēc pakalpojumiem un produktiem. Uzņēmumi, kuri pašlaik palielina ražošanas apjomus, nodarbina dīkstāves dēļ bez darba palikušos.
Kā piemēru var minēt zivju pārstrādes uzņēmumu “Karavela”, kas nodarbināja arī cilvēkus no citām valstīm, jo pēdējos divus gadus uzņēmumam trūkst darbinieku. Uzņēmums cer aizpildīt 80 vakances. Pieprasījums pēc darba vietām ir liels – dienā tiek saņemti aptuveni 300 līdz 400 zvani no cilvēkiem, kuri meklē darbu.
Arī Svaigi.lv digitālā tirgus vadītāja Elīna Novada stāsta, ka paaugstinātais pieprasījums pēc vietējiem produktiem licis meklēt vairāk darbinieku. Reaģējot uz pieaugošo pieprasījumu, uzņēmumam bija jāpārceļas uz lielākām telpām un tas notika vienas dienas laikā.
Informācijas avots: lsm.lv, Zemkopības ministrija