For Growth on the Earth

Zemkopības ministriju aicina mainīt līdzšinējo sadarbības praksi ar NVO

Sabiedrība par atklātību “Delna” sagaida, ka reaģējot uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumu par lauksaimniecības, meža un zivsaimniecības nozares nevalstiskajām organizācijām (NVO) piešķirto budžeta līdzekļu lietderību, Zemkopības ministrija (ZM) iespējami ātri mainīs līdzšinējo sadarbības praksi ar NVO, informēja biedrībā.

“Delna” arī uzstāj, lai valdība ievieš vienotu un godīgu NVO finansēšanas kārtību.

Biedrības vēstulē, kas adresēta zemkopības ministram Kasparam Gerhardam (VL-TB/LNNK) un finanšu ministram Jānim Reiram (JV), tiek pausts, ka pēc revīzijas ziņojuma secināms, ka joprojām ir valsts iestādes, kas neprot atbildīgi un taisnīgi apieties ar valsts budžeta līdzekļiem. Tāpēc biedrība aicina ministrijas un arī citas valsts un pašvaldību iestādes rīkoties proaktīvi un pārskatīt savu sadarbību ar NVO un tās pilnveidošanas iespējas.

Biedrības ieskatā revīzijas secinājumi ir signāls, ka nepieciešams pārskatīt kopējo NVO finansēšanas kārtību, ieviešot vienotu un godīgu sistēmu.

“Šobrīd organizācijas, kam piešķirts sabiedriskā labuma statuss, nesaņem nekādu tiešu finansiālu atbalstu no valsts budžeta. Tajā pašā laikā revīzijas ziņojums rāda, ka naudu, ko varētu izlietot sabiedrības interešu aizstāvībai, faktiski saņem dažas lauksaimnieku organizācijas,” sacīts vēstulē.

Lai palīdzētu Latvijā attīstīt pilsonisko sabiedrību, “Delna” ierosina veidot finansēšanas modeli, kas stimulētu sabiedriskā labuma organizācijas pašām celt savu kapacitāti.

Biedrība piedāvā sabiedriskā labuma organizācijas finansēšanu no valsts budžeta līdzekļiem balstīt līdzīgā modelī, kā Latvijā tiek finansētas politiskās partijas. Par katru iegūto balsi Saeimas vēlēšanās politiskajai partijai, par kuru nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju, gadā tiek piešķirti 0,71 eiro.

“Delna” piedāvā sabiedriskā labuma organizācijām, kas spējušas piesaistīt noteiktu biedru skaitu, piešķirt finansējumu par katru biedru, kas attiecīgajā gadā samaksājis biedra maksu. Viņuprāt, modelis stimulētu sabiedriskā labuma organizācijas pilsoniskajās aktivitātēs iesaistīt vairāk privātpersonu un uzņēmēju un nodrošinātu ilgtspēju.

Vēstule informācijai nosūtīta arī Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV).

Informācijas avots: LETA